Co należy wiedzieć o wodomierzach?
Liczniki mierzące zużyci w wody pozwalają prawidłowo rozliczyć pobór wody między dostawcą wody a właścicielami poszczególnych lokali. Są one montowane zarówno w blokach mieszkalnych, jak i domach jednorodzinnych. Jednym słowem w każdym obiekcie, które korzysta z miejskiego ujęcia wody. Każde urządzenie powinno być sprawne i zalegalizowane, celem zagwarantowania uczciwości rozliczenia.
Jakie są warunki korzystania z wodomierzy?
Wodomierz jako urządzenie nie może być przypadkowy, zakupiony ot, tak, jak kran czy wylewka do zlewu w kuchni. Urządzenia do mierzenia zużycia wody podlegają legalizacji, przeglądom technicznym, które przeprowadzają specjalistyczne firmy, jak np. przedsiębiorstwa zajmujące się serwisem przepompowni, naprawami hydrantu. Posiadając własny prywatny wodomierz — w razie wystąpienia awarii właściciel nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za większe zużycie niż rzeczywiste medium.
Jakie kupić dobry wodomierz?
Na rynku dawniej były dostępne wodomierze 4 klas od A do D, gdzie A jest najgorszą a D najlepszą — najdokładniejszą klasą. Jednak już od 2015 roku zgodnie z dyrektywą unijną MID klasy te zastąpione zostały współczynnikiem R jako stosunku przepływ Q3 do Q1, które analogicznie oznaczają: największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy, natomiast drugi pomiar to najmniejszy strumień objętości, przy którym wskazania wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych. Chcąc odnieść te wskazania do dawniejszych oznaczeń, obliczono, że współczynnik R=160 oznacza klasę C, R=50 klasę B, natomiast R=25 – klasę A. Dlatego im większa wartość współczynnika R, tym bardziej dokładny będzie pomiar, a zarazem wyższa klasa metrologiczna. Najlepiej chcąc zakupić konkretny dobry jakościowo wodomierz zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się ich wymianą, która dokona odpowiedniego wyboru urządzenia biorąc pod uwagę średnicę minimalną DN (mm) oraz maksymalny strumień objętości Qmax (m3/h).