Dlaczego korzenie wrastają w kanalizację?
Jednym z czynników powodujących zapychanie kanalizacji są wrastające w nią korzenie drzew. Głównym zadaniem korzeni jest pozyskiwanie wody i substancji odżywczych z gleby, dlatego korzenie drzew i krzewów ciągle poszukują miejsc znajdujących się pod powierzchnią gruntu, z których mogą wyssać te cenne dla życia roślin składniki. Jeżeli w swojej podziemnej wędrówce napotkają nieszczelny przewód odwodnienia lub kanalizacji, na pewno z niego skorzystają. Jeżeli tak się stanie, czeka nas kosztowna naprawa. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu zjawisku i sprawdzimy, co można zrobić, aby pozbyć się ich bez dużych zniszczeń w ogrodzie!
Jak dochodzi do uszkodzenia przewodów kanalizacyjnych przez korzenie?
Jeżeli przewody kanalizacyjne są w dobrym stanie technicznym, czyli nie ma w nich żadnych nieszczelności ani drobnych pęknięć, to naszym rurom nie grozi żadne niebezpieczeństwo ze strony korzeni drzew i krzewów. Jeśli w przewodzie powstało nawet niewielkie pęknięcie albo łączenie dwóch rur jest nieszczelne, bo niezałożona została na nie np. uszczelka gumowa, to prędzej czy później korzenie wykorzystają je do pozyskiwania wody i związków mineralnych. Kiedy korzeń napotyka na swojej drodze takie miejsce, zaczyna powoli wnikać do wnętrza przewodu kanalizacyjnego. Na początku zapuszcza do rury cienkie i delikatne korzenie przypominające nici. Ponieważ ilość pobieranych przez nie substancji odżywczych będzie duża, drzewo zacznie inwestować swoją energię, aby mogły się one szybko rozrastać i wzmacniać. Korzenie rozrastają się tym szybciej, im więcej pożywienia może wyciągnąć z nich roślina, a więc korzenie tkwiące we wnętrzach przewodów kanalizacyjnych są dla nich wyjątkowo opłacalną inwestycją.
Jeżeli korzenie będą się przez dłuższy czas rozrastać w przewodach kanalizacyjnych, to w końcu ścieki zaczną się cofać. Zanim to jednak nastąpi, będzie można zaobserwować inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju korzeni wewnątrz rur – np. powolne spływanie wody z syfonu, który jest położony najbliżej wyjścia kanalizacji z budynku.
Co zrobić, gdy korzenie zapchają kanalizację?
Jeżeli wystąpi taki problem, będziemy zmuszeni do przeprowadzenia jak najszybszej naprawy kanalizacji. Nasza firma oferuje usługę, dzięki której możliwe jest wycięcie wszystkich korzeni rosnących w rurach kanalizacyjnych bez potrzeby wykonywania wykopów i niszczenia terenów zielonych w pobliżu domu. Na początku robimy dokładny przegląd kanalizacji przy pomocy kamery TV. Lokalizujemy korzenie wrastające w rury, a następnie wycinamy je przy użyciu łańcuchowych lub frezowych wyrębiarek rotacyjnych. Wycięte w ten sposób bryły korzeniowe są wypłukiwane z rur przez strumień wody puszczony pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu przewody kanalizacyjne są znów drożne, a nasz ogród niezniszczony!