Jaką rolę odgrywają separatory w instalacji kanalizacyjnej
Końcowy elekt będzie zawsze taki sam – olej utrzyma się. Ta właściwość ma szczególny wpływ na sieci kanalizacyjne, do których odprowadzane są tłuszcze, ponieważ mają one tendencję do gromadzenia się na przewodach rurowych, co w konsekwencji prowadzi do niedrożności rur. W związku z tym wszystkie miejsca, w których produkowane są ścieki z dużą ilością tłuszczy muszą dostosować swoją instalację kanalizacyjną do normy PN EN 1825. Obliguje ona do montażu separatorów tłuszczu.
Budowa i zasady działania separatora
Obudowa separatora może być wykonana z tworzywa sztucznego, stali lub żelbetony. Jego wnętrze jest natomiast podzielone za pomocą ścianki z otworem przelewowym na osadnik lub część osadową oraz komorę separacji. Działanie separatora opiera się na dwóch procesach: sedymentacji i flotacji, dzięki którym następuje oddzielenie ze ścieków lekkich zanieczyszczeń płynnych, takich jak tłuszcze, substancje ropopochodne i wszystkie związki wypływające na powierzchnię ścieków. Na wlocie separatora znajduje się osadnik lub tzw. komora osadowa. To w nich w wyniku sedymentacji cząstki łatwo opadające zostają zatrzymane. Następnie ścieki przepływają do komory separacji, gdzie podlegają procesowi flotacji. Zjawisko to polega na grawitacyjnym wypływaniu na powierzchnię ścieków cząstek o mniejszej gęstości od wody.
Serwis separatorów
Aby separatory tłuszczu działały prawidłowo konieczne jest przeprowadzanie ich serwisu. Na serwis składają się takie czynności jak: demontaż i montaż filtrów koalescencyinych, wyczyszczenie filtrów, a w razie konieczności wymiana uszkodzonych mechanicznie filtrów. Ponadto w trakcie serwisu sprawdzana jest praca pływaka, wyczyszczony zostaje osadnik, sprawdzone systemy alarmowe. Po zakończonym serwisie separator zostaje napełniony czystą wodą. Kolejną kwestią dotyczącą eksploatacji jest odbiór odpadów niebezpiecznych za pomocą specjalistycznych samochodów serwisowych oraz unieszkodliwienie odpadów.