Kiedy wykonywać czyszczenie kanalizacji?
Czyszczenie kanalizacji ma na celu zredukowanie ilości opadów, które osadzając się na ściankach rur, znacząco zmniejszają ich światło i mogą przyczynić się do zatorów. Częstotliwość zabiegów zależna jest od specyfiki sieci, między innymi spadków rur – im większe, tym odpływ nieczystości jest efektywniejszy. Jeśli zachowano zbyt małe spadki, to problemy z kanalizacją mogą dawać się we znaki dość często, a więc częściej trzeba będzie zlecać czyszczenie. Podobnie będzie w przypadku niedostosowania średnicy rur do ilości nieczystości i liczby mieszkańców.
Powodem zatykania się kanalizacji jest niewłaściwe z niej korzystanie – do kanalizacji nie można wrzucać bowiem nierozpuszczalnych odpadów, na przykład resztek jedzenia i tłuszczy. Pierwszym symptomem świadczącym o pojawiających się problemach zawsze jest nieprzyjemny zapach z kanalizacji oraz utrudniony spływ nieczystości.
Ciśnieniowe i mechaniczne czyszczenie kanalizacji
Do czyszczenia kanalizacji wykorzystywane są samochody WUKO, czyli pojazdy wyposażone w systemy wysokociśnieniowe, które służą do wypłukiwania kanalizacji i odsysania wymytych osadów. Do udrażniania instalacji wewnętrznych wykorzystuje się elektryczne przepychacze sprężynowe, które przebijają się przez zatory i w ten sposób udrażniają rury. Sprężyna zakończona specjalną końcówką jest wprowadzana w ruch obrotowy dzięki pracy silnika. Stosowane są także mechaniczne przepychacze na wyciągarkach.
W metodzie ciśnieniowej do węża zakończonego głowicą tłoczona jest woda pod wysokim ciśnieniem. Węża umieszcza się w kanale, a głowica dystrybuuje silny strumień wody, który uderzając w ścianki rur, skutecznie odrywa osad. Wypłukane zanieczyszczenia trafiają następnie do studni rewizyjnej i zostają odessane przez WUKO.