Na czym polega czyszczenie ciśnieniowe odwodnienia liniowego?
Odwodnienie liniowe powinno być sprawne i drożne – w przeciwnym wypadku nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona nieruchomości przed zalaniem. Warto zatem co jakiś czas odkręcać pokrywy i czyścić wnętrze kanału ze zgromadzonych kamieni, liści i piasku.
Koryta to element zamocowany pod nawierzchnią przykryty rusztem. Zebrana w odpływie woda spływa do studzienki zbiorczej z osadnikiem, a następnie trafia do kanalizacji lub bezpośrednio do rowu melioracyjnego albo studni. Koryta w odwodnieniach liniowych zazwyczaj wykonuje się ze spadkiem, co ułatwia spływ wody deszczowej wraz z nieczystościami.
Zatkany odpływ liniowy
Jeśli dojdzie do zatkania odwodnienia liniowego, zwłaszcza w trudno dostępnym miejscu, to jedynym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia kanalizacyjnego. Odpływ liniowy można przepłukać ciśnieniowo z wykorzystaniem specjalnego węża tłoczącego wodę pod dużym ciśnieniem. Wodę dostarcza pompa, a za regulowanie ciśnienia odpowiada głowica. Wykorzystuje się różne średnice węży, w zależności od rodzaju zanieczyszczeń. Tłoczona pod wysokim ciśnieniem woda powoduje oderwanie się zanieczyszczeń, rozbicie ich na mniejsze elementy i spłukanie do osadnika. Zatory usuwa się w sposób całkowicie naturalny, bez konieczności stosowania szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych.
Właściwa konserwacja odwodnień liniowych
Ponieważ nadmiar wody może wyrządzić wiele szkód, to właściciele działek coraz częściej inwestują w odwodnienia liniowe. Właściwie wykonany system skutecznie ochroni dom i ogród nawet w czasie intensywnego deszczu. Aby jednak się tak stało, odpływ musi być drożny. Warto zatem dwa razy do roku odkręcić ruszt i zajrzeć do koryta oraz usunąć powstały osad. Korytka zwykle mają gładką powierzchnię, a więc zanieczyszczenia osadzają się w niewielkim stopniu.